V prípade otázok alebo spracovania cenovej ponuky, nás prosím kontaktujte cez náš formulár.
Aká omietka je tá správna?
V súčasnosti sa môžeme stretnúť na stavbách so širokou paletou rôznych druhov a typov omietok. Vždy je dôležité vyberať omietku podľa toho o akú stavbu sa jedná.
Prvé rozdelenie je na novostavbu a rekonštrukciu. Pri rekonštrukcii je najvhodnejšia voľba klasická vápenno-cementová omietka ktorá má výborné pevnostné vlastnosti. Naopak sadrová sa už hodí menej vzhľadom na nasiakavosť omietky ktorá je u nej vyššia a tým pádom pri staršom murive nemusí byť trvácna. Keďže sadrová omietka je nasiakavá je potrebné dodržiavať pravidelné vetranie, pripadne zabezpečiť montáž rekuperácie vzduchu v miestnostiach.
Pri novostavbách je možnosť použiť viac typov omietok, keďže izolačné a fyzikálne vlastnosti sú lepšie. Medzi najzdravšie ale zároveň najdrahšie omietky patria prírodné hlinené omietky ktoré zabezpečia výbornú klímu v dome. Ich dostupnejším variantom sú vápenné omietky napr. Baumit Klima White, ktoré svojimi vlastnosti prevyšujú mnohé bežne používané omietky a hlavne za prijateľnú cenu. Vápenná omietka reguluje vlhkosť, vytvára príjemnú klímu v miestnosti a je vhodná pre alergikov. Veľmi vhodným kandidátom sú klasické vápenno-cementové omietky ktoré majú výborné pevnostné vlastnosti a taktiež dobrú priedušnosť. Bežne používané omietky sú Baumit MPI 25 s jemnou štukovou zrnitosťou. Ďalšie sú sadrové omietky, ktoré sú však náročnejšie tak ako na spracovanie tak aj na ich uchovanie v nepoškodenom stave. Pri sadrovej omietke sa odporúča buď pravidelne vetrať alebo používať rekuperáciu. Omietka je náchylná na plesne, môže zadržiavať viac vody ako iné omietky a hlavne je finančne náročnejšia.
Do miestností s vyššou vlhkosťou sa používajú hlavne špeciálne sanačné omietky ktoré dokážu lepšie odvádzať vlhkosť. Netreba sa však mýliť izolačné omietky a sanačné omietky. Sanačné omietky znesú vlhko, nie však mokro. Pokiaľ sa jedná o napríklad nezaizolovanú pivnicu, je potrebné najskôr tento nedostatok odstrániť.