V prípade otázok alebo spracovania cenovej ponuky, nás prosím kontaktujte cez náš formulár.

Strojová omietka

Strojová omietka je technologický postup nanášania omietkovej zmesi na stenu alebo strop za pomoci špeciálneho zariadenia na omietanie. Strojová omietka prináša mnoho výhod pri aplikácii na murivo, ako napríklad rýchle spracovanie, presnú frakciu, presne namiešaný vrecovaný materiál a krajší finálny vzhľad.

Spracovanie strojových omietok začína dovozom materiálu na stavenisko a teda je dôležité zabezpečiť spevnenú príjazdovú cestu pre nákladné autá.

Ďalším krokom je pripojenie omietacieho stroja na vodu pod tlakom. Keďže stroj potrebuje vodu pod tlakom, je nevhodné mať na stavbe iba nádrž s vodou alebo ponorné čerpadlo. Čerpadlo môže byť iba s riadiacou jednotkou ktorá automaticky spúšťa vodu pri zapnutí a vypnutí kohútika, je to tzv. domáca vodárnička.

Keď už sme sa pripojili na vodu, treba aj elektrický prúd, ktorý musí byť zo siete a nie z elektrocentrály. Keďže omietací stroj pri každom opakovanom spustení potrebuje stabilné napätie, je dôležité pripojenie do siete. Bežné elektrocentrály majú často problém s udržaním stabilného a dostatočného napätia. Základnou požiadavkou na elektrické pripojenie je hlavný istič 25 ampérový s charakteristikou B, pri 3. fázovom pripojení na 400V a koncovkou na pripojenie samotného stroja 32A zásuvkový päťkolík.

Po spustení stroja sa omietka omietka vysype do zásobníka v omietacom stroji, odkiaľ sa za pomoci statora a rotora pod tlakom prepravuje zmesovými hadicami do striekacej pištole, ktorou sa omietka aplikuje na stenu.

Po nastriekaní sa omietka zahľadí hliníkovou latou typu H. Po zavädnutí sa omietka dorovná klinovou latou ktorá pripraví povrch na strojové hladenie. Po strojovom zahľadení sa omietka dokončí jemným hladítkom na miestach ktoré sú ťažšie prístupnné.

Omietka je hotová, treba už iba dodržať správny postup pri zretí omietok a maľovaní. O ďalších postupoch sa dočítate v našich článkoch.

Ďalšie články: